2022 AMIT FAKTOR KONFERENCIA UTÁN
A magyar iskoláknak élni kell, avagy a magyar iskolák éltetik a diaszpórában élő magyar fiatalokat – beszámoló a jubileumi Amerikai Magyar Iskolák TalálkozójárólA hétvégén zajlott a tizedik Amerikai Magyar Iskolák Találkozója (AMIT). A „Mi együtt-működünk” mottójú non-profit szervezet 2013-ban tartotta első konferenciáját a New York-i Magyar Konzulátuson; 2017 óta önálló szervezeti formát öltve, American-Hungarian Schools Association néven támogatja az amerikai magyar iskolák közötti kapcsolatépítést, teret adva közös kulturális programok szervezésének is. Az éves pedagógus továbbképzések előadásanyagait egy adott témakör köré építve, interaktív és változatos csoportmegbeszélések során dolgozzák fel, szakmai ismereteket, inspirációt és szellemi feltöltődést nyújtva a jelenlévőknek. Az idei konferencia legmeghatározóbb élménye számomra az volt, hogy egyetlen pedagógust sem hallottam panaszkodni (pedig számítottam rá, hiszen Magyarországon ehhez szoktunk…), ehelyett csillogó szemű, jókedvű és optimista emberekkel találkoztam, akik minden tiszteletet megérdemelnek, hiszen a legtöbben nehezített körülmények között, önkéntes munkában, hétvégén dolgoznak azért, hogy a tengerentúlon élő magyar gyermekek ne veszítsék el gyökereiket.
A konferenciára menet Marshall Tamás tanár és iskolaigazgató beavatott az AMIT hátterének részleteibe. „A diaszpórába érkező magyarok elkezdtek különböző szervezeteket létrehozni magyarságuk ápolása érdekében; és a magyarság ma ott a legerősebb, ahol ezek a szervezetek együtt tudnak dolgozni. Van olyan hely, ahol ez sikerült, van olyan, ahol van egy jó magyar iskola vagy cserkészet, de más nincs – ők is léteznek még, de az együttműködés hosszú távon elengedhetetlen a szórványban élő magyarság fennmaradásához; ahogy a gyerekekkel való rendszeresen és lehetőleg intézményes magyar foglalkozás is”. Kiemelte, hogy miközben a cserkészet egy hierarchikus szervezet, az amerikai magyar iskolák önálló intézmények, akik korábban nem sokat tudtak egymásról és nem sok közük volt egymáshoz. 25 évvel ezelőtt azonban a Kanadában élő magyarok elkezdtek továbbképzéseket szervezni konferenciák formájában, s erre meghívták az amerikai magyar iskolákat is. Ezen események egyik állandó szereplője volt Dr. Kerekes Judit, az AMIT egyik társalapítója. A konferenciák 2003 körül megszűntek, de – mint Tamás mesélte – Judit továbbra is sokat segített szaktanácsadóként az észak-amerikai magyar iskoláknak, 2012-ben pedig Petreczky Katalin német nyelvtanárral, a manhattani Arany János Magyar iskola vezetőjével az újraélesztés mellett döntöttek.
A magyar konzulátus felkarolta az ötletet, állandó helyszínt biztosítva az AMIT számára (korábban valamelyik magyar közösség fogadta be őket); Tamás szerint azért, mert a magyar kormány felismerte: a magyar iskolák éltetik a diaszpórában élő magyar fiatalokat. Őt tanulmányi igazgatónak kérték fel, az AMIT vezetőségében egyetlen, amerikai iskolában is tanító, gyakorló pedagógusként és iskolavezetőként módszertani témákban nyújt támogatást és szervezi az iskolavezetői AMIT-konferenciákat is. Később még négyen csatlakoztak a vezetőséghez: Czettisch Bernadett digitális kommunikációs igazgató Minnesotában hozta létre és vezeti a MISI nevű magyar iskolát, Gagnon Eszter szervezetfejlesztési igazgató Észak-Karolinában alapított magyar iskolát, majd létrehozta a magyar alapozó nevű óvodai tanmenetet, amelynek kidolgozása nagyobb korosztály számára jelenleg is zajlik (Tamás szerint ő az AMIT „motorja”); Subertné Haála Judit érdekvédelmi igazgató lorábban Washington DC-ből, most Magyarországról nyújt a háttértámogatást a munkájukhoz; Bíróné Vámos Ágnes gyermekorvos a pénzügyekben segít. Mint Tamás elmondta: az AMIT támogató szerv, továbbképzés nyújt, segédeszközöket szerkeszt és a kapcsolatépítésben segít mindazoknak, akik ezt igénylik, hiszen Észak-Amerikában több mint száz magyar iskola van, melynek kb. harmada csatlakozott hozzájuk. A covid alatt online módon zajlott a konferencia, utána megcsappant a részvétel, de most is sokan jöttek New York, New Jersey, Florida, Arizona, Kalifornia, Minnesota államokból és jelen volt az Online Magyar Iskola is.
A helyszínen Dr. Kerekes Judit társalapítótól (aki a City University of New York tanszékvezetője, matematika professzor, amerikai magyar iskolai tanár, cserkészvezető, és az Első Amerikai Magyar Nyári Egyetem alapító-vezetője) megtudtam: ő korábban elnöke volt az Észak-Amerikai Magyar Iskolák Konferenciájának is, ami végül Kanadában maradt, így ő az amerikai magyarokkal (Gorondi Jánossal, Bodnár Ágnessel és Marshall Tamással) létrehozta a MITE-t (Magyar Iskolák Tanári Egyesülete), majd annak megszűnte után Petreczky Katalinnal az AMIT-ot. „Összefogtunk Katival, mert láttuk, hogy a magyar iskolákban tanító pedagógusoknak nagyon nagy szüksége van továbbképzésre. Táplálkozniuk kell valamiből, minden évben; ahhoz, hogy sugározni tudjanak. A magyar iskoláknak élni kell, a magyar iskolák tanárainak pedig egy belső indíttatás kell; hogy ne azért tanítsanak minden hétvégén és készüljenek rá minden pénteken, mert valaki azt mondja nekik, hanem azért, mert úgy érzik: ott a helyük. Ezért hoztuk létre az AMIT-ot." Az első alkalom inkább ismerkedés volt, kb. 40 fő részvételével, a második alkalomtól kezdve viszont minden évben választottak egy fontos, illetve aktuális témát (például tervezés, összefogás a családdal). Kifejtette, hogy az AMIT egyik fő profilja a tanítás-módszertani és vezetéselméleti továbbképzések szervezése, valamint a magyar iskolák együttműködésének és tudásmegosztásának támogatása. „Nagyon csodálatos, hogy a covid, amely lebénított oly' sok mindent, minket felélesztett: a nagyon nagy távolságok miatt létrehoztunk az AMIT-Tali online webináriumokat, ahol péntek esténként interaktív online előadásokat, beszélgetéseket tartottunk – olyan tudásátadás zajlott, amit a résztvevők beépíthettek a saját, hétköznapi gyakorlatukba.” Mivel a járvány kitörésekor szinte azonnal indultak, nagyon sok tanár a mindennapos (tehát nemcsak a magyar) iskolai tanításába be tudta építeni a tőlünk hallott új módszereket, hisz mindannyian szembesültek azzal, hogy a korábbi tanmenetek nem volt használhatóak. A havi rendszerességgel megjelenő hírlevelükben pedig beszámolnak az amerikai-magyar iskolákat érintő újdonságokról, pályázati lehetőségekről. Ahogy Judit hangsúlyozta, mindez „nem egy vagy két ember munkája, ez egy igazi összefogás: sokan vagyunk és sokfélék, mindenkinek más az erőssége, és éppen ezért tudunk segíteni egymásnak”. Azaz senkinek nem kell kitalálni előlről mindent, a megosztott anyagokat „csak” adaptálni kell, és ez sokkal kevesebb energia, mint felépíteni mindent nulláról, amire jellemzően péntek este kerül sor, a másnapi órákra való felkészülés során.
„Az elmúlt tíz évben közösséget építettünk, barátok lettünk, és ez látható volt a mai konferencián is. Én az elmúlt években nagyon sok magyar iskolába ellátogattam, előadást tartani, beszélgetni, tanári továbbképzéseket tartani. Részt vettem például a New Brunswick-i magyar iskola szavalóversenyén és tanévzáróján is; utóbbin 150 magyar gyermeket látni csodálatos érzés volt: ballagott egy osztály, akik hét évig hetente találkoztak. Azok a gyerekek és az osztályfőnök, akik ennyit szombatot együtt töltöttek, életre szóló magyar barátságot jelentenek egymás számára; függetlenül attól, hogy milyen középiskolában kerülnek és mit hoz számukra az élet, ez már magyar gyermekek közötti magyar barátság marad.” Judit elárulta: szavalóversenyre meghívták az előző igazgatót is, ő volt a zsűri egyik tagja, míg az új a másik – tehát a régi és új iskolavezetők tartják a kapcsolatot, és szoros az együttműködésük a cserkészettel is, illetve New Brunswickban van mindennapos magyar óvoda és iskola is, ami Amerikában már nagyon ritka. Amikor a gyerekkel és pedagógusokkal kapcsolatos erősen bizakodó hozzáállásáról és annak okáról kérdeztem, így válaszolt: „Kell egy pozitív pedagógiai szemlélet, mert ha a gyerekben bízol, ha pozitív tanulási környezetet alakítasz ki a számára, és ha ő sikerélménnyel hagyja el a hétvégi magyar iskolát, akkor a következő szombat reggel anyukájának nem kell kiimádkoznia őt az ágyból, mert ő maga akar magyar iskolába, Juliska nénihez menni. Később ezek a gyerekek elmennek középiskolába, egyetemre, de amikor gyermekeik lesznek, visszatérnek hozzánk; a saját családi érdekeik visszahozzák, így tartunk ma már a negyedik generációnál. Sokan beolvadnak Amerika nagy kohójába, de akiket most itt látunk, ők megmaradtak; és azért, mert tudatosan ápolják a magyar kultúrát és mert mi nemcsak a magyar nyelvre tanítjuk meg őket, hanem arra is, hogy kiálljanak magukért, mások előtt. Magyar nyelv nélkül nem lehet magyar iskolát csinálni, sokan megpróbálták, de nem ment. Nyelvében él a nemzet – ebben hisznek azok, akik itt vannak a konferencián.”
Petreczky Katalin társalapító így emlékezett vissza a kezdetekre: az általa vezetett magyar iskola 50. évfordulóján, amire a magyar főkonzult is meghívták, eszébe jutott, hogy mivel német nyelvtanárként a hétvégi német amerikai iskolák találkozóján többször is részt vett, miért is ne csinálhatnának a magyarok is olyat? „Folyamatosan továbbképzésre mindenkinek szüksége van, különösen, hogy a magyar iskolákban tanítók közül sokan szülők és bizonytalanok, ugyanis a hétvégi iskola egészen más műfaj. Amit otthon egy magyar vagy töritanár heti 20 órában lead, arra nekünk két óránk van; sőt, van ahol kéthetente két óránál is kevesebb idő jut rá.” Amikor azon az ünnepélyen elbeszélgettek Judittal, rájöttek, hogy nagyon hasonló örömöket és kihívásokat élnek meg különböző amerikai magyar iskolákban. „Azonnal lelki közösség jött létre köztünk, s elkezdünk egy hálózatot építeni, ami az internet és a közösségi média előtti korban óriási dolog volt. Egy kis hógolyóval indultunk, amiből tíz év alatt egy nagy hóember építettünk, amit persze még nagyon sokáig lehet növelni; tudjuk, hogy időnként le fog esni az orra, többször el fog olvadni, de bízom benne, hogy túléljük, mert egy fantasztikus csapatmunka áll mögötte, akik egymás nélkül már nem is tudnának létezni.” Judit kiemelte: 2017-ben inkorporálódtak, és ez azért nagyon fontos mozzanat, mert azóta tudnak pályázati támogatásokból programokat szervezni: olvasótábort, tanári továbbképzést, ECL nyelvvizsga-felkészítést, webináriumokat, digitális tanplatformot. Megemlítette azt is, hogy az AMIT tevékenységét számos magyarországi intézménnyel való együttműködése teszi teljessé: KKM Magyar Nyelvi Tagozat (Balassi Intézet), ELTE-TÓK, Antall József Tudásközpont, Magyar Pedagógiai Társaság, Soproni Egyetem, Pécsi Egyetem ECL vizsgaközpont, Ajkai városi óvoda Európai Tehetségpont, Debreceni Egyetem; sőt ernyőszervezetük más földrészeken működő magyar iskolák képviselőivel is folyamatos kapcsolatban áll.
És hogy miyen volt és miről szólt az idei rendezvény? A magyar himnusz eléneklése után Pásztor István főkonzul köszöntötte a résztvevőket, Dr. Szilágyi Péter diaszpóráért helyettes felelős államtitkár ismertette a számtalan programot és ösztöndíj-lehetőséget, amivel a magyar állam támogatja a diaszpórában élőket. Vetró Mihály kézműves-tanár, a Nádudvari Népi Kézműves Szakkollégium és Kollégium alapító-vezetője a hagyomány és a művészet megtartó erejéről beszélt, valamint arról, hogyan lehet önazonosságra és leleményre nevelni kézművességgel (másnap ennek kézzelfogható eredményeit – az alkotásokat – be is mutatta a résztvevőknek, akiket nemezelni is megtanított). Őt követte Dr. Kerekes Judit, illetve Marshall Tamás, akik a teljes gyermek tanítása szemléletének alkalmazásáról meséltek a matematika/gondolkodás, illetve a fogalmazás oktatásában. A New Brunswick-i Csizmadia Bernadett olvasásfejlesztési praktikákról tartott interaktív, mesejátékos előadást, Gagnon Eszter a magyar nyelvi és kulturális alapozó programot ismertette, az Ausztriából érkező Kovács Tünde és Dragaschnig Edina a nyelvvizsgára készülésben segítő Magyarul Tanul(ó)k magazint mutatta be. Közben Nyári Szilvia és Nyári Oszkár kaposvári színészházaspár gyerekeket-felnőtteket játékosan energetizáló, közösségformáló helyzetgyakorlatokat tanított, végül Lincoln András, az amerikai magyarok körében rendkívül népszerű humorista (közösségi platformokon futó videóit több tízezren követik) mesélt arról, hogyan kezdett el 23 évesen (!) magyarul tanulni, hogyan kutatta fel kárpátaljai magyar rokonait és talált rá a humorra, mint a magyarságával kapcsolatos önkifejezési formára.
A nap legviccesebb pillanatai után következtek a legmeghatóbb percek, amikor B. Nagy Péter konzul átadta a három kitüntetés egyikét a New Brunswicki Magyar Iskolát 20 évi vezető Varga Gyulának, aki felesége temetéséről érkezett a rendezvényre és röviden beszámolt saját és családja, az itteni magyarság érdekében kifejtett tevékenységéről. (A másik két díjazott, Steitz Andrea és Dr. Fogarasi Miklós nem tudott eljönni a rendezvényre.) A torokszorító hangulatot az időkapszula, a tombola és a moldvai csángó táncoktatás oldotta fel. Ahogy a záróbeszédekben elhangzott, az AMIT minden résztvevője a magyar gyermekek jövőjéért küzd, a 10 éves szervezet célja pedig a pedagógusok további együttműködésének ösztönzése, közös tudásbázissal, megosztásokkal, kapcsolat- és közösségépítéssel. A konferencia legmeghatározóbb élménye számomra az volt, hogy egyetlen pedagógust sem hallottam panaszkodni (pedig számítottam rá, hiszen otthon inkább ehhez szoktunk…), ehelyett csillogó szemű, jókedvű és energikus emberekkel találkoztam, akik minden tiszteletet megérdemelnek, hiszen a legtöbben nehezített körülmények között, önkéntes munkában, hétvégén dolgoznak azért, hogy tengerentúlon élő magyar gyermeke(i)k ne veszítsék el gyökereiket.
Antal-Ferencz Ildikó
szabadúszó újságíró
Telefon: +1-862-882-1745 Telefon: +36-20-353-7504
Email: ildikoantalferencz@gmail.com Email: ildiferencz@yahoo.com
Eredeti cikk
KCSPs BESZÁMOLÓK
Jakab Rita: AMIT-TALIK a karantén idején | 2020.4.11.
A bezártság, otthon dolgozás, a karanténlét mindannyiunk életét gyökeresen megváltoztatta. Új kihívások tömkelegével szembesülünk nem csak a munkánkban, de a magánéletünkben is.
Tanárként új kérdések sorozata zúdult ránk: hogyan fogunk mostantól tanítani? Mit fogunk tanítani? Milyen platformot válasszunk a tanításhoz? Mi a legbiztonságosabb? Milyen online eszközöket használjunk a tanításhoz? Ezeket egyáltalán hogyan kell használni? És itt van még a mennyiség kérdése: mennyit tanítsunk, mekkora mennyiségű tananyagot küldjünk a gyerekeknek, hogy az ne legyen se túl sok, se túl kevés, a gyerek ne veszítse el a kedvét és a motivációját, és a szülő se kapjon síró görcsöt, hogy nem elég, hogy nincs ideje ellátni a munkáját, az otthoni feladatait, még az iskola is extra terhet ró rá, a gyereknek segíteni kell tanulni. Egyáltalán mi, pedagógusok, hogyan tudunk segíteni a szülőknek? Hogyan tudunk olyan online tananyagot alkotni, ami leköti a tanulót, amivel egyedül, szülői segítség nélkül is boldogul?
A diaszpóra tanáraként a kérdések csak tovább sűrűsödnek: hogyan tudnak a hétvégi magyar iskoláink átállni online tanításra úgy, hogy az amerikai iskolák online tananyaga mellett a szülők valóban ne extra teherként éljék meg a hétvégi iskolák online tanítását? Hogyan tudjuk az e-oktatást igazán élményszerűvé tenni? Hogyan tudjuk az új körülmények között a magyar nyelv és kultúra oktatását tovább folytatni?
Ezekre a kérdésekre válaszolva, az online magyar oktatásban felmerülő problémák, konfliktusok megoldására az Amerikai Magyar Iskolák Találkozója (AMIT) elképesztően gyorsan, hihetetlen profizmussal, pédaértékű segítőkészséggel reagált.
Az AMIT nem csak ezzel a tanári segédlettel, hanem az AMIT-TALI névre hallgató webinárium sorozattal is segíti az iskolákat és tanárokat. A szervezet olyan előadókat hívott és hív meg online workshopjaira, akik az online oktatás valamely területének szakértői. Eddig már 5 webinárium volt, összesen 235 résztvevővel.
Az előadássorozatot Jakab Károly, a New Brunswick-i Széchenyi Magyar Iskola igazgatója kezdte, aki a Moodle cloud platform és konferencia felületet mutatta be, a következő előadó jómagam voltam, tippeket és ötleteket osztottam meg, hogyan vágjunk bele az online tanításba. Subertné Haála Judit a washingtoni Kossuth Háztól Az idő urai – A hatékony időbeosztás titka címmel arról tartott előadást, hogyan lehet a karantén idején is effektíven bánni az időnkkel. Czettisch Bernadett, a minnesotai MISI Magyar Iskola igazgatónője Kalandozások a Google Classroomban címmel mutatta be, hogyan tudjuk használni a leghatékonyabban a Google által kifejlesztett osztálytermet.
A webinárium sorozatnak ezzel még nincs vége, hamarosan Dr. Tóth Mariann a Soproni Egyetemről fog pedagógiai módszerekről előadni, amik hatékonyak az otthon tanulásban, Dr. Kerekes Judit, az AMIT társelnöke, a CUNY College of Staten Island professzora Tükör a monitorban címmel fog előadást tartani és segítséget nyújtani az online oktatáshoz, később pedig KCSP-s kollégáim, Walter Marietta és Szabó Éva fognak beszélni arról, hogyan kell felkészülni egy interjúra, mint riporter, és hogyan kell felkészíteni a riportalanyokat, illetve azt is megtanítják, hogyan vágjunk és szerkesszünk videókat.

Az AMIT vezetői tervezik továbbá egy pszichológus szakértő meghívását is, aki a karanténlét által felmerülő lelki, mentálhigiénés problémák megelőzéséről, illetve azoknak orvoslásáról fog előadást tartani.
Az AMIT-TALIK ereje nem csak abban rejlik, hogy a szervezők szakértők meghívásával professzionális válaszokat adnak és utat mutatnak az online oktatás útvesztőiben, hanem, hogy teret biztosítanak beszélgetésre a magyar iskolák vezetőinek és pedagógusainak. A webináriumok során a tanárok elmondhatják személyes sikereiket, nehézségeiket, nincs olyan kérdés, amelyre ne keresnének választ az AMIT szervezői, és nincs olyan probléma, amit ne oldanának meg.
Az AMIT jelmondata: “Mi együtt-működünk”. Ennek jegyében az AMIT-TALIK mindig a hétvégi magyar iskolák életében bekövetkező sikertörténetek megosztásával, érdemek felsorolásával kezdődnek, és a pedagógusok által elhangzott kérdések megválaszolásával, a problémák megoldásával, együtt gondolkodással záródnak. Az AMIT ebben a valóban nehéz, bizonytalan, mindannyiunkat próbára tevő időszakban képes volt a webináriumaival nem csak egy igazán családias légkört kialakítani a hétvégi magyar iskolák számára, ahol a tagintézmények pedagógusai szabadon beszélhetnek, elmondhatják nehézségeiket, megoszthatják sikereiket, hanem gyors, precíz, professzionális segítséget is képes volt nyújtani a pedagógusoknak az online oktatásra való áttérésben.
Az AMIT valóban segít nem csak együttműködni, együtt gondolkodni és fejlődni, hanem sikeresen átvészelni ezt a nem csak pedagógusoknak, de mindenkinek emberpróbáló időszakot.
A MISI MAGYAR ISKOLA ÁTÁLLT AZ ONLINE OKTATÁSRA

Amikor januári interjúmat készítettem a MISI vezetőjével, melyben az iskola "új korszakát ünnepeltük", nem gondoltam, hogy kevesebb mint két hónap múlva egy újabb modul bevezetésére kényszerülünk majd. Az akkor még távolabbi célként kitűzött online oktatás bevezetése szempillantás alatt szükségszerűvé vált, és parkolópályára állította a tantermi oktatást a tavaszi szemeszter hátralévő részére.
Az olyan típusú ember számára, mint én – akit az újabb kihívások tartanak életben, és aki már éppen azon izgult, hogy a küldetésének utolsó két hónapja vajon fog-e új tapasztalatokat tartogatni számára –, hatalmas inspiráló erővel hatott a próbatétel. A kényszer negatív érzése a tanári kar hozzáállásában sem volt fellelhető, rendkívül konstruktívan és pozitívan állt a feladathoz mindenki.
Ösztöndíjas társam, Jakab Rita, az Online Magyar Iskola tanára készségesen fogadta megkeresésemet, hogy tartson online gyorstalpaló tréninget a KCSP ösztöndíjasok számára. Végül a nagy érdeklődésre való tekintettel Ritától az AMIT-on - az amerikai diaszpóra közösség magyar iskoláit összefogó szervezetén – keresztül sikerült megkapnunk a felkészítést. Ezt követően rendszeressé váltak az AMIT által szervezett különböző témájú technikai, módszertani webináriumok, melyeket bárki szabadon látogathat. Továbbá egy online segédleteket összegyűjtő, letesztelt adatbázis is épül a tagok által, mely nyilvános, bárki számára ingyen elérhető.

A MISI-ben az online tesztórákat március 28-án délután tartottuk meg és majdhogynem teljesen zökkenőmentesen. Természetesen a személyes jelenlét és kontaktus a kisebb korosztályok számára pótolhatatlan, ezt tapasztaltam Kis Mókus csoportomban is. Remélhetőleg ősszel újraindulhatnak a tantermi órák, de már az online órákkal karöltve.
A világban kialakult helyzet elszeparált bennünket egymástól, és be kellett húzódnunk otthonainkba, mégis a diaszpóra közösségben sokkal közelebb kerültünk egymáshoz ezáltal. Talán azzal, hogy kicsit kivontuk magunkat fizikailag a természetből, hátha visszafogad bennünket újra.
Ösztöndíjas adatlapja
Amerika: magyar iskolák összefogása a virtuális térben | 2020. április 8.
Az eredeti cikk megjelent a AzÜzlet.hu - MTI
Az amerikai magyar iskolák is összefogtak az USA-ban életbe léptetett iskolabezárások hatására. Butala Viktória a floridai Mákvirágok Magyar Óvoda és Kisiskola alapítója és igazgatója kifejtette: az online tér ugyan gyerekeknek tanároknak egyaránt kihívást rejt, de mindenki úgy érzi, a virtuális kapcsolat is segít a nehéz helyzetben rendkívül fontos összetartozás érzésének fenntartásában.
Mindössze nyolc fővel indult 2014-ben az orlandoi Mákvirágok Magyar Óvoda és Kisiskola. A hétvégi magyar oktatási intézményben ma már 35, magyar gyökerekkel rendelkező óvodás és kisikolás ismerkedik – a hagyományos magyar ünnepeket is megtartva -, a magyar nyelvvel, történelemmel, kultúrával. Mindez a tanárok, az óvónők, a gyerekek szülei vállalásának köszönhetően.
Nem maradtak el az ünnepségek, Amerikában a világhálóra költöztek
– Az Egyesült Államokban március közepén érkezett el az az idő, amikor a nagyobb rendezvényeket el kellett halasztani, az iskolákat bezárták a vírus terjedése miatt – mondja Butala Viktória. Ez azért is nehéz időszakot jelentett, mert több magyar iskola, a vezető kollégákkal mi is hosszabb ideje a hagyományos, március 15-i ünnepségre készülődtünk. Szomorúan követhettük az eseményeket, amint sorra került az iskolák plakátjaira az ELMARAD felirat. Ezért született meg az ötlet, hogy a sok kis magyar kisdiák, akik Amerika-szerte, a keleti parttól a nyugatiig, verseket, énekeket, műsorral készültek, tanultak a bemutatókra, iskolájukat képviseletében együtt szavalják el a Nemzeti dalt, ami nagy sikert aratott a világhálón.
– Jelenleg az egész USA terültén zárva vannak az iskolák, a legújabb információ szerint legkorábban május 1-jén nyitnak ki az iskolák az USA-ban. Így természetesen – folytatja Butala Viktória – a hétvégi magyar iskolák fala között is szünetel az oktatás.
A kisiskolások a világhálón osztották meg a március 15-i ünnepi műsort
Többségükben az online oktatásra álltak át, ami az iskolák vezetőinek és a tanárainak kihívás és persze nem különben a gyerekeknek számára is az. “Ugyanakkor öröm tapasztalni, hogy Amerikában nagyon jó a kapcsolat a magyar iskolák vezetői között. Folyamatosan, tudásmegosztással is segítik egymást ebben a nehéz időszakban is” – hangsúlyozza. – Ennek jegyében az AMIT (Amerikai Magyar Iskolák Találkozója) webináriumokat szervez számunkra, és ezek az online oktatáshoz kötődő előadások nagyban hozzájárulnak ahhoz, hogy ebben az új, és szokatlan helyzetben is hatékony legyen a tanítás, immár a világhálón.
– A magyar iskolák összefogása, az összetartozás érzése azért is erőt ad, mert az új helyzetben rengeteg, tőlünk eddig idegen feladattal jár most egy hétvégi iskolai nap előkészítése, ami sokkal több időt és energiát követel az eddig megszokottnál. Ráadásul biztos, hogy sajnos egyenlőre megmarad a képernyőn keresztüli találkozás a kisdiákokkal és ezért minden olyan eszközt használnunk kell, amivel fenn tudjuk tartani az oktatást és a szoros kötődést a magyar gyerekek között. Hogy egy kis pozitív hír is legyen: amit eddig nem tudtunk az iskola épületén belül megoldani, de amit a saját konyhájában mindenki megtehet, a nagy iskolásainknak online sütőórát is szervezünk már – ma például éppen kakaós csigát sütöttek a gyerekek.
Butala Viktória hozzátette: a magyar iskolák szerepe azért is több az identitás megőrzését szolgáló ismeretek átadásánál, mert a szülőket is bevonva olyan magyar közösségeket teremtenek az új világban, amelyek most, az elvárt távolságtartás mellett is szoros kapcsolatot tart fenn.
This year, HIF awarded Conference Support Scholarships to Ms. Anna Boldog, Ms. Katalin Budainé Balatoni, and Ms. Ágnes Nagy to attend the annual conference AMIT (Amerikai Magyar Iskolák Találkozója) of the American-Hungarian Schools Association held on June 10th at the Consulate General of Hungary in New York.
Participants of AMIT 2017 at the Consulate General of Hungary in New York
Participants of AMIT 2017 at the Consulate General of Hungary in New York The AMIT (Amerikai Magyar Iskolák Találkozója) of the American-Hungarian Schools Association is an organization designed to support Hungarian Heritage Schools around the United States. Its signature event is the annual methodological conference where teachers, school officers, and parents join together to exchange ideas on ways to grow cultural identity and community in the Hungarian-American youth of the United States.
The 5th annual AMIT conference took place on Saturday, June 10, 2017 at the Consulate General of Hungary in New York and was hosted by Consul General Ferenc Kumin. This year’s theme was cultivating the relationship between school and home, as well as exploring the role of a parent facilitating the development of the Hungarian language and cultural for heritage learners.
This year there were 71 participants from 15 different schools located in 8 states, including Florida, Illinois, Massachusetts, Minnesota, New Jersey, New York, North Carolina, and Ohio.
One of our scholarship recipients, Ms. Anna Boldog, Project Manager and Head of International Partnerships for BOOKR Kids, held a workshop on her company’s application for the participating teachers.
Ms. Boldog presenting her application, BOOKR
The application allows easy access to over 170 e-books and 300 interactive educational games in the Hungarian language, which aim to improve the language skills of the users. Her presentation was titled: Getting to Know BOOKR Kids, an Online Reading Program.
“By participating at the conference I could meet personally several key figures of Hungarian schools and communities in the US, which makes us keeping in touch a lot easier. In the future I can reach the schools and the parents who might need help in their kids’ education directly.” – Ms. Anna Boldog
Ms. Boldog plans to incorporate the knowledge and new aspects she gained from meeting the bilingual and experienced teachers into the application.
Ms. Katalin Budainé Balatoni and Ms. Ágnes Nagy were our other HIF Conference Support Scholarship recipients. They both presented topics on their project, Így Tedd Rá!, a program that promotes the use of folk dances, games, and arts and crafts when teaching, in the aim to enhance the learning experience for children. Ms. Balatoni’s presentation was titled: Tapping into the Wonder of Hungarian Folk Dance and Games and Ms. Nagy’s presentation was titled: Supporting Brain Development in Children with Disabilities.
“I could speak about my opinions and knowledge in front of almost the all American-Hungarian teachers. I hope they can convey it to the children, and I can show them how they can build the folk games and folk dances to the syllabus.” – Ms. Katalin Budainé Balatoni
“I met wonderful people who were interested in my presentation. My goal is show to everyone that dance and folk games are for everybody, I mean for every single person. We can choose a game consciously to develop skills.” – Ms. Ágnes Nagy
Ms. Balatoni and Ms. Nagy hope that the program will be integrated into the teaching styles of the American-Hungarian teachers.
Other highlights of the conference included:
- Opening remarks from H.E. Ferenc Kumin, Consul General of Hungary in New York City
- Awards for excellence in their work given to Emese Varga of the Boskola Hungarian School in Boston and Ildikó Németh from the Szechenyi Hungarian School in New Brunswick
- Dr. Judit Kerekes, Co-President of AMIT, invited the participants for an interactive quiz game in honor of the 200th anniversary the birth of Janos Arany
- Dr. Péter Szilágyi, Deputy State Secretary for Hungarian Communities Abroad, Dr. Péter Gyombolai, Hungarian Diaspora Liaison of Washington, DC, and Dr. Imre Szakács, Deputy Consul General at Consulate General of Hungary in New York City, held a forum about educational programs, opportunities associated with the Hungarian government.
Ms. Katalin Budaine Balatoni introducing a folk dance to schoolchildren at the Hungarian House in New York, New York
At the end of the conference, organizers and participants gathered to brainstorm next steps for AMIT, and other ways to cultivate the Hungarian-American identity of youth through the work of Hungarian schools. After five consecutive conferences with hundreds of participants who teach over 1,000 students in the United States, AMIT has hit a new stride, guiding children to embrace their heritage with the help of their parents and their teachers!
Please visit the following websites for more information on our scholars and AMIT:
AMIT: http://amit-ny.org/index.html
BOOKR Kids: https://bookrkids.com/?lang=en|
Így Tedd Rá: http://igyteddra.hu/